MAJOWE ŚWIĘTA
Mówią o nas, że jesteśmy narodem, który jak żaden inny, zafascynowany jest przeszłością
i miłością do Boga i Ojczyzny. Czy to prawda? Cóż znaczą dla współczesnego młodego pokolenia
te słowa? Czy są zlekceważone, wymazywane ze świadomości? Czy dziś, w XXI wieku, żyjąc
w zawrotnym tempie, zapominamy o historii?
Otóż nie! Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości. I choć dzisiejsza rzeczywistość nie pozwala nam na świętowanie wspólnie, w tradycyjny sposób, to wcale nie oznacza, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Komornikach
nie pamiętają o tak zacnych rocznicach jakie mamy przyjemność obchodzić właśnie na początku maja.
Aby podzielić się ze wszystkimi radością ze świętowania zapraszamy do krótkiej lektury dotyczącej historii obchodów 1, 2 i 3 maja oraz do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej dla upamiętnienia 230. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.
ZAPRASZAMY!
1 MAJA
1 maja 1886 roku robotnicy wschodnich okręgów przemysłowych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej zorganizowali strajk mający na celu poprawę warunków życia i pracy.
W Chicago policja rozpędziła robotniczy wiec i zabiła wielu jego uczestników. Organizacja zrzeszająca robotników z wielu państw, zwana II Międzynarodówką postanowiła upamiętnić krwawe wydarzenia w Chicago i ustanowiła dzień 1 maja dniem międzynarodowej solidarności robotniczej – świętem robotników na całym świecie. W 1890 roku odbyły się pierwsze obchody święta w wielu krajach, trwają one po dzień dzisiejszy.
W Polsce jest od 1950 świętem państwowym, wolnym od pracy. W okresie socjalizmu w Polsce
i sąsiadujących z nią krajach, było to jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej, organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była obowiązkowa.
2 MAJA
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Ustanowiono go w 2004 r. Wygląd flagi państwowej omówiony jest w specjalnej ustawie państwowej z dnia 11 marca 1980 r.
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej w dniu
2 maja. Po pierwsze – to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej, zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie – w czasach PRL-u 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nie uznawanego przez władze komunistyczne święta 3 maja.
3 MAJA
Najbardziej uroczyście w Polsce obchodzi się Święto Narodowe Trzeciego Maja, bowiem 3 maja 1791 roku Sejm zwany „Wielkim” uchwalił konstytucję, zwaną od miesiąca uchwalenia Konstytucją Majową. Była to pierwsza konstytucja w Polsce i w Europie. W historii Polski wiele było uchwalonych konstytucji. Ta była szczególnie ważna w dziejach narodu polskiego.
Prezentacja_-_Konstytucja_3_maja.ppt