• ŚWIĘTA MAJOWE

• MAJOWE ŚWIĘTA

Mówią o nas, że jesteśmy narodem, który jak żaden inny, zafascynowany jest przeszłością
            i miłością do Boga i Ojczyzny. Czy to prawda? Cóż znaczą dla współczesnego młodego pokolenia
            te słowa? Czy są zlekceważone, wymazywane ze świadomości? Czy dziś, w XXI wieku, żyjąc
            w zawrotnym tempie, zapominamy  o historii?

Otóż nie!  Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości. I choć dzisiejsza rzeczywistość nie pozwala nam na świętowanie wspólnie, w tradycyjny sposób, to wcale nie oznacza, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Komornikach
            nie pamiętają o tak zacnych rocznicach jakie mamy przyjemność obchodzić właśnie na początku maja.

Aby podzielić się ze wszystkimi radością ze świętowania zapraszamy do krótkiej lektury dotyczącej historii obchodów 1, 2 i 3 maja oraz do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej dla upamiętnienia 230. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.

ZAPRASZAMY!

1 MAJA

1 maja 1886 roku robotnicy wschodnich okręgów przemysłowych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej zorganizowali strajk mający na celu poprawę warunków życia i pracy.
            W Chicago policja rozpędziła robotniczy wiec i zabiła wielu jego uczestników. Organizacja zrzeszająca robotników z wielu państw, zwana II Międzynarodówką postanowiła upamiętnić krwawe wydarzenia w Chicago i ustanowiła dzień 1 maja dniem międzynarodowej solidarności robotniczej – świętem robotników na całym świecie. W 1890 roku odbyły się pierwsze obchody święta w wielu krajach, trwają one po dzień dzisiejszy.

W Polsce jest od 1950 świętem państwowym, wolnym od pracy. W okresie socjalizmu w Polsce
            i sąsiadujących z nią krajach, było to jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej, organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była  obowiązkowa.

2 MAJA

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Ustanowiono go w 2004 r. Wygląd flagi państwowej omówiony jest w specjalnej ustawie państwowej z dnia 11 marca 1980 r.

Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej w dniu
            2 maja. Po pierwsze – to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej, zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten  w Berlinie.  Po drugie – w czasach PRL-u 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nie uznawanego przez władze komunistyczne święta 3 maja.

3 MAJA

Najbardziej uroczyście w Polsce obchodzi się Święto Narodowe Trzeciego Maja, bowiem 3 maja 1791 roku Sejm zwany „Wielkim” uchwalił konstytucję, zwaną od miesiąca uchwalenia Konstytucją Majową. Była to pierwsza konstytucja w Polsce i w Europie. W historii Polski wiele było uchwalonych konstytucji. Ta była szczególnie ważna w dziejach narodu polskiego.

Prezentacja_-_Konstytucja_3_maja.ppt

• NARODOWY SPIS POWSZECHNY

• Bardzo prosimy Rodziców o zapoznanie się z poniższymi informacjami dotyczącymi Narodowego Spisu Powszechnego:

UWAGA!

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Informacje, które pracownicy polskiej statystyki publicznej zbiorą od milionów Polaków – w tym od nas samych – poszerzą i zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach. Dzięki temu lepiej poznamy potrzeby i wyzwania, z którymi mierzymy się w codziennym życiu.

Wszechstronna i rzetelna wiedza na temat naszego kraju i jego mieszkańców to nasze wspólne dobro, a także ogromny kapitał na dziś i na jutro.

Podstawową i obowiązkową formą w tegorocznym spisie ludności jest SAMOSPIS INTERNETOWY.
            Dodatkowo z uwagi na sytuację epidemiczną jest to najbezpieczniejsza forma, a także najwygodniejsza forma wypełnienia swojego obowiązku.

Formularz spisowy dostępny jest od 1 kwietnia na stronie SPIS.GOV.PL.

Dla osób, które same nie będą mogły dopełnić obowiązku samospisu, w tutejszym Urzędzie  Miasta przygotowane zostało stanowisko do samospisu.

Jeżeli nie spiszą się Państwo internetowo, a skontaktuje się z Państwem rachmistrz spisowy, będą musieli Państwo udzielić mu odpowiedzi.

Nasz udział w spisie jest nie tylko prawnym obowiązkiem ale również powinnością obywatelską, a za odmowę udziału w badaniu może zostać nałożona kara grzywny!